Co łączy bębny z u-bootami?

 

Steel drumy - bębny powstałe w wyniku wojny na morzu

 

W czasie II Wojny Światowej Morze Karaibskie było ulubionym miejscem, polowań niemieckich u-bootów na alianckie statki płynące do USA i Anglii, efektem czego komunikacja morska w tej części świata, została niemal całkowicie przerwana. Na kilka lat Trynidad jak i inne wyspy, zostały odcięte od świata. Przemysł i wytwórczość na wyspach (poza cukrownictwem i destylacją rumu) praktycznie nie istniała. Trynidad, na którym muzyka i śpiew stanowiły istotną część kultury, zostały pozbawione instrumentów muzycznych. Jak wiadomo, potrzeba jest matką wynalazków. Mieszkańcy wykorzystali więc niepotrzebne, blaszane beczki po nafcie i odpowiednio nacinając ich dna zaczęli je stroić.
Tak powstał steel drum - pusta, stalowa beczka po nafcie a zarazem pięknie brzmiący melodyczno - rytmiczny instrument stworzony z miłości do muzyki, którą mieszkańcy odziedziczyli po afrykańskich przodkach.

Wraz ze wzrostem produkcji amatorskich instrumentów zaczęły powstawać orkiestry na niech grające - steel bandy, wykonujące od klasycznej muzyki barokowej po miejscowe formy muzyczne. Muzycy dla zagrania tak różnych utworów nie potrzebowali oczywiście dyrygenta ani nut.

W skład orkiestry wchodzą dwa podstawowe instrumenty.
Pierwszy to obcięta górna część stalowej beczki - ok 20 cm. stojąca na stojaku.
Okrągłe części jej dna zostały nastrojone poprzez wybicie ich młotkiem i ponacinanie krawędzi. Uderzenie w taki krążek pałeczką wydaje dźwięk. Każdy krążek ma inny ton.

Podobnie jak w cymbałach, gdzie każda metalowa płytka dźwięczy inaczej. W orkiestrze steel drum, tego rodzaju instrumentów, jest kilkanaście i one grają główną melodię. Drugim instrumentem są całe beczki, których górna część ukształtowana jest w sposób podobny do rondla. Jego głęboki, pełny rezonansu dźwięk, narzuca melodii rytm. Przedziwny jest dźwięk takiej orkiestry. Zestaw taki zadziwia możliwością grania wspaniałej muzyki przy użyciu instrumentów tak prymitywnych.

 

 

 

Comments are closed.