Warsztaty bębniarskie

WARSZTATY BĘBNIARSKIE

Warsztaty bębniarski

Warsztaty bębniarskie to muzyczna metafora pracy zespołowej a zarazem jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych sposobów na integrację.

Zajęcia prowadzimy zgodnie z zaleceniami sanitarnymi Covid-19.  Trzymamy dystans, każdorazowo dezynfekujemy instrumenty, używamy masek. Dodatkowo w okresie letnim działamy w plenerze. 

Uczestnicy uczą się budować wielką orkiestrę, w której każdy uczestnik i instrument ma odegrać własna rolę. Celem orkiestry jest opracowanie i wspólne zaaranżowanie perkusyjnego utworu. Można tego dokonać wyłącznie poprzez interakcję i współpracę w grupie.

Warsztaty bębniarskie, to interaktywna wycieczka dookoła świata, podczas której uczestnicy poznają też ciekawe elementy różnych kultur, uczą się gry na bębnach z różnych stron świata, plemiennych tańców i rytualnych zaśpiewów po to by doprowadzić do zbiorowej muzycznej ekspresji - wspólnego finału.

Zajęcia przygotowane i prowadzone są przez doświadczonych muzyków – instruktorów, z wykorzystaniem muzyki i egzotycznych instrumentów z różnych stron
świata.

Specjalnie opracowane techniki w bardzo krótkim czasie, niejako na skróty sprawiają,że uczestnicy już przy pierwszym kontakcie z instrumentami potrafią na nich zagrać i wziąć udział we wspólnym występie z profesjonalnymi muzykami.

KORZYŚCI

  • Integracja - przykładowo - poprzez wspólne wybijanie najstarszego rytmu świata – „nayabeenge”, mającego w wielu kulturach znaczenie wspólnotowe. Już sama wspólna gra na bębnach jest świetną formą grupowej integracji.

 

  • Ćwiczenie komunikacji niewerbalnej – batucada – zaczerpnięta z Brazylii technika dialogu instrumentów perkusyjnych, podczas której uczestnicy odpowiadają określonymi rytmami na zagrywki prowadzącego.
    Również warsztat rytualnych zaśpiewów polega na komunikacji za pomocą melodii intonacji.

 

  • Ćwiczenie odpowiedzialności w grupie – zasady panujące w wieloosobowej orkiestrze są zbliżone do zasad wymaganych w firmie: odpowiedzialność, punktualność, zaufanie.

 

  • Rozwijanie sztuki autoprezentacji oraz umiejętności działania w zespole.Umiejętności nabyte w trakcie dnia wykorzystane zostają we wspólnym wieczornym koncercie. Poczucie owocnego współdziałania, wzbudza chęć twórczego nawiązywania kontaktów.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Warsztaty przeprowadzamy w jednej, dwóch lub trzech grupach, w których uczestnicy uczą się grać, tańczyć i śpiewać:

BĘBNY - grupa poznaje instrumenty perkusyjne z różnych stron świata , uczy się prostych afrykańskich rytmów i podstaw budowania orkiestry.

TANIEC - uczestnicy uczą się ekspresyjnych tańców plemiennych lub kroków zumby, samby z elementami dancehall.

WOKAL - grupa uczy się tradycyjnych, rytualnych afrykańskich zaśpiewów.
Ćwiczenia w poszczególnych grupach są tak skonstruowane, że poszczególne elementy ćwiczone w grupach wzajemnie do siebie pasują – wokale do kroków, kroki do rytmu, rytm do bębnów, czego uczestnicy doświadczą dopiero podczas finału. Część ta trwa ok 45 min.
Na koniec grupy łączą się ze sobą i powstaje wspólne , spontaniczne show. Trwa najczęściej od 2 do 10 minut.
Opcjonalnie po finale uczestnicy mogą wziąć udział w prawdziwym koncercie z profesjonalnym zespołem bębniarzy, wykorzystując rytmy i elementy poznane podczas warsztatów. Wówczas podczas finału do grających i śpiewających uczestników dołącza zespół muzyków – i rozpoczyna się prawdziwe jam session (ok 20 min)

Uczestnicy mogą też nie dzielić się na grupy - wówczas wszystkie elementy przeprowadzamy po kolei – bębny, śpiew i taniec. Zajęcia trwają wówczas ok 2h.
Wszyscy znajdują się w 1 sali a instruktorzy kolejno realizują z nimi program gry na bębnach, śpiewu i ewentualnie tańca.

Sprawdź, jak wyglądają nasze warsztaty bębniarskie na filmie:

imprezyintegracyjne-grid
warsztaty-grid
imprezy-plenerowe-grid

Comments are closed.