Chodzenie po ogniu

FIREWALKING / GLASSWALKING

Chodzenie po ogniu, czyli firewalking wykorzystywany jest w wielu szkoleniach jako znakomite ćwiczenie motywacyjne, prowadzące do przełamania krępujących nas barier.
To zarazem znakomity warsztat motywacyjny, stanowiący jedną z atrakcji proponowanego przez nas team buildingu.

Zajęcia prowadzimy zgodnie z zaleceniami sanitarnymi Covid-19.  Trzymamy dystans, każdorazowo dezynfekujemy sprzęt i używamy masek. No i oczywiście działamy w plenerze. 

Ta zagadkowa i pozornie niebezpieczna ceremonia jest niepowtarzalną okazją do zmierzenia się z żywiołem ognia i przekroczenia wytyczonych przez strach i zdrowy rozsądek granic.
Wrażliwość ludzkiego ciała na wysokie temperatury jest zagadką, która intrygowała już w starożytności. Uczony rzymski, Pliniusz Młodszy, ze zdumieniem opisywał sławne rzymskie rodziny, których członkowie podczas dorocznych ceremonii składania ofiar Apollinowi bezboleśnie chodzili po żarzących się węglach. Dzięki temu byli zwalniani ze służby w wojsku i innych obowiązkowych świadczeń.Chodzenie po ogniu znane było także w północnej Afryce, gdzie traktowane traktowano je jako symbol duchowego oczyszczenia . Na Taiti od wieków kultywuje się chodzenie po zastygłej lawie wulkanicznej o temp. 600° C.
Teoretycznie, najbardziej odporne na temperaturę organizmy żywe, zwane termofilami, giną już w temperaturze 98°C. Ludzkie białko ścina się już przy 40°C.
Uczestnicy zajęć przekraczają jednak wyznaczone przez siebie zdrowy rozsądek granice, pokonują strach przed żywiołem i przechodzą boso po utworzonym z żaru,ognistym dywanie, którego temperatura wynosi ok. 600° C bez bólu i żadnej szkody dla zdrowia.

KORZYŚCI

Przede wszystkim - świetna zabawa z dużą dawką adrenaliny.
A ponadto:

  • Korzyści psychologiczne - Znakomity trening motywacyjny.Człowiek, który przechodzi przez to doświadczenie przekonuje sam siebie,że jest zdolny do czegoś, co dotychczas uważał za niewykonalne. Zaczyna wierzyć,że jest zdolny do pokonywania również innych trudności - prywatnych i zawodowych.
  • Korzyści fizyczne - Poprzez kontakt bosych stóp z rozgrzanym węglem dochodzi do stymulacji punktów akupresurowych. Podczas ćwiczenia stopy stykają się wielokrotnie z drobnymi kawałkami węgla o temperaturze prawie 600 stopni Celsjusza. Wszystkie receptory zostają więc mocno pobudzone. Uczestnicy po takim rytuale są bardzo ożywieni, dopisuje im dobry humor. Na drugi dzień natomiast znikają drobne dolegliwości jak na przykład katar.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Chodzenie po ogniu jest całkowicie bezpieczne dla uczestników pod warunkiem przestrzegania reguł przekazanych przez prowadzanego.
W ok. 5% przypadków na stopach występują drobne pojedyncze bąbelki, które szybko znikają.
Nie zalecamy przed warsztatami picia alkoholu. Pod jego wpływem spada bowiem odporność na ból i łatwiej o oparzenia. U niektórych z nas ponadto w alkoholowym ferworze rośnie chęć do popisywania się a jak wiadomo, w kontakcie z ogniem nie jest to wskazane.
Warsztaty chodzenia po ogniu składają się z następujących etapów:

1. POWITANIE - OGNISTY ODDECH

Widowiskowy pokaz cyrkowej umiejętności ziania ogniem . Zaczynamy od odpalenia ogniska w sposób niezwykły i nietypowy, tzn ziejąc na stos ogniem. Bardziej dociekliwi uczestnicy przejdą krótki warsztat ziania ogniem,  dowiedzą się jak to się robi i poznają tajniki cyrkowej umiejętności.
Po powitaniu goście udają się  na kolację.

2. GLASSWALKING - Chodzenie po szkle

Rozpoczynamy po około godzinie trwania kolacji, często w sali, w której goście jedzą.
Najodważniejsi z uczestników (ok. 5-10 osób ) wezmą  udział w warsztacie chodzenia po szkle, by po trzech minutach instruktażu animatora, samodzielnie wejść na świeżo potłuczone szkło.

3. FIREWALKING - chodzenie po ogniu

Instruktor prowadzi uczestników do ogniska, gdzie nastąpi psychiczne i fizyczne przygotowanie do kontaktu z żywiołem.
Prowadzący rozgrabia uprzednio rozpalone ognisko w parometrową
ścieżkę ognia, uczestnicy przechodzą krótki instruktarz, generalną próbę, po czym
w ślad za instruktorem wstępują na ścieżkę ognia. Każdy z uczestników
będzie miał okazję przejść przez nią kilka razy.
Szczycimy się faktem, że po naszych warsztatach min. 90 % osób bierze udziałw firewalkingu, mimo, że przed ich rozpoczęciem przynajmniej połowa deklaruje,że na pewno na żar nie wstąpi. To bardzo dobry wynik.

Szersze informacje dotyczące chodzenia po ogniu na naszej tematycznej stronie www.firewalking.pl

Zapraszamy do składania zamówień.
chodzenie po szklefirewalkingchodzenie po ogniuchdzenie po ogniu

imprezyintegracyjne-grid
warsztaty-grid
imprezy-plenerowe-grid

Comments are closed.