Lego Robotyka

Lego Robotyka

PIKNIKI | EVENTY | IMPREZY PLENEROWE | URODZINY

 

Warsztaty z robotyki LEGO.
Uczymy bawiąc i pomagamy najmłodszym odkryć w sobie pasję.
Na piknikach, imprezach plenerowych, urodzinach, salach zabaw i w klasach.
Znakomite połączenie zabawy tak uwielbianymi przez dzieci klocków LEGO z nauką logicznego myślenia, programowania i szukania praktycznych rozwiązań.
Czy wiecie, że dziecko za pomocą zestawu klocków LEGO, komputera i własnej wyobraźni potrafi zbudować robota, zaprogramować go i sprawić by wykonywał polecenia? To co dla nas brzmi jak science-fiction to dla niego rzeczywistość.
Podczas warsztatów rozwijamy możliwości jakie drzemią w dzieciach. Nasze zajęcia to przede wszystkim odpowiedź na ich potrzeby i pomoc w rozwijaniu ich pasji.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Każdy warsztat rozpoczyna się prezentacją multimedialną pobudzającą wyobraźnię dzieci i wprowadzającą je w świat robotyki. Następnie w podziale na grupy wiekowe dzieci siadają przy swoich zestawach edukacyjnych.
Dzieci w wieku 2-4 lata: Oglądają zestaw edukacyjny LEGO®. Wybierają klocki i planszę na której będą bazowały. Budują własny model i opowiadają do niego własną historię. Tematy rozciągają się wokół norweskich baśni Billy Goat Scruff (o trzech koziołkach) – wykorzystując 3 płytki bazowe i 5 dwustronnych kart- tło story-starter.

 

Dzieci w wieku 5-8 lat: Mają do wyboru 12 konstrukcji bazujących na 4 blokach tematycznych: zaskakujące maszyny, dzikie zwierzęta, sport i niesamowite przygody. Oglądają na swoich komputerach film dydaktyczny dotyczący konkretnego modelu robota. Dowiadują się jakie czynności będzie wykonywała ich budowla. Następnie zgodnie z instrukcją pokazaną na komputerach budują robota. Następnie podłączają silniki, czujniki i kostki USB. Następnie zaczynają programować za pomocą prostych algorytmów. Ich robot ożywa.

Dzieci w wieku 9-14 lat: Mają do wyboru 12 konstrukcji bazujących na następujących blokach tematycznych: , miejskie pojazdy, nieziemskie pojazdy, mechanizmy, dzikie zwierzęta. Dzieci wybierają konkretny model, oglądają na swoich komputerach film dydaktyczny oraz prezentację danego programu. Następnie zgodnie z instrukcją pokazaną na komputerach budują robota. Podłączają silniki, czujniki i kostki USB. Następnie zaczynają programować za pomocą bardziej skomplikowanych algorytmów. Ich robot ożywa.

Pakiety edukacyjne firmy LEGO są najlepszymi tego typu zestawami dydaktycznymi na świecie. Programy nauczania, na których bazujemy zostały napisane przez najlepszych dydaktyków światowych. W krajach wysoko rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania pakiety LEGO Education są wykorzystywane w najlepszych szkołach. Dzieci mają także szansę brać udział w warsztatach organizowanych przez specjalne Centra Edukacyjne LEGO.
Zestawy dydaktyczne LEGO są wykorzystywane podczas licznych eventów gwarantując dzieciom fantastyczną rozrywkę w połączeniu z wartością dydaktyczną.

Podczas naszych warsztatów, podobnie jak rówieśnicy z innych krajów, dzieci pracują z zestawami klocków LEGO Education. Ich zadaniem jest wybudować konstrukcje z klocków, połączyć je z silnikami
oraz czujnikami a następnie zaprogramować na komputerze.

Do programowania robotów wykorzystujemy oprogramowanie LEGO, które za pomocą prostych algorytmów pozwala dzieciom ożywić roboty i wydawać im dowolne polecenia.
Ostatnim krokiem jest wysłanie ułożonego programu z komputera do robota z pomocą kabla USB lub technologii Bluetooth.
Program nauczania został opracowany w taki sposób, aby rozwijać cechy niezbędne w XXI
wieku: kreatywne myślenie, umiejętności rozwiązywania problemów i kompetencje komunikacyjne oraz promować pracę grupową.

SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE

  • Czas trwania 1 warsztatu: 60 minut
  • liczba dzieci w 1 grupie: LEGO® WeDo do 25 dzieci, LEGO® Mindstorms: do 10 dzieci
  • maksymalna liczba grup w czasie 1 dnia: LEGO® WeDo: 10 grup (maksymalna liczba dzieci, które odbędą zajęcia: 250)
  • maksymalna liczba grup w czasie 1 dnia: LEGO® Mindstorms: 10 grup (maksymalna liczba dzieci, które odbędą zajęcia: 100)

 

Opcjonalnie, warsztaty odbywają się w trybie ciągłym, dzieci podchodzą do stanowiska LEGO i biorą udział w zajęciach budując dowolny model z 12 zaproponowanych opcji. Jedno dziecko może wtedy wybudować kilka różnych modeli robota. Pracujemy wówczas  bez przerwy.

dla-dzieci-grid

Comments are closed.